ما را دنبال کنید:

پیشتازان

خانه تاثیر امواج WiFi بر سلامتی انسان

 

در مورد خطرات ناشی از امواج شبکه های رایانه ای بیسیم (WiFi) بر سلامتی انسان هر روز مطلب جدیدی به گوش می رسد و شبکه های اجتماعی به عنوان سریعترین رسانه های اطلاع رسانی ، اخـبـاری را بـدون تائـید توسـط هیـچ مرجـعـی به مخاطب می رسانند و مخاطب را در سر دو راهی قرار می دهند که برای هر انسانی چالش برانگیز است . در ابتدا لازم است بین امواج WiFi و موبایل قائل به تفاوت شویم . فارغ از حـیـث ماهـیـت امـواج رادیویی مورد استـفاده در تلفن های همراه و WiFi، توجه به این نکته ضروری است که شبکه های تلفن همراه دارای قدرت خروجی بسیار بالایی هستند ، در حالیکه مودم های خانگی یا حتی آنتن های WiFi که روی بام ساختمان ها نصب می شوند ، از قدرت خروجی بسیار پائینی برخوردارند . از پوشش کم مودم های خانگی نسبت به شبکه تلفن همراه به خوبی می توان متوجه این تفاوت آشکار شد ، تقریباً همه این تجربه را دارند که با دور شدن از مودم اینترنت به اندازه یک اطاق ، سرعت اینترنت به طرز چشم گیری کم شده یا قطع می گردد ولی شبکه تلفن همراه ، همه جا با کیفیت تقریباً ثابتی در دسترس هستند. در کنار این تجربیات ، نتایج تحقیقات سازمان های بین المللی مرتبط با سلامت نیز شواهد محکمی ارائه می نمایند: سازمان بهداشت جهانی (WHO) از سال 1996 پروژه ای به نام « پروژه میدان های الکترومغناطیسی » را در دست اقدام دارد که هدف آن دسترسی به شواهد علمی برای اثرات احتمالی امواج رادیویی روی سلامت انسان است . نتیجه تحقیقات صورت گرفته در این پروژه نشان می دهد ، در صورت رعایت استانداردهای مربوطه ، این امواج ، هیچ اثر مضر شناخته شده ای بر روی سلامت انسان ندارد. در بررسی دیگری که توسط آژانس حفاظت بهداشت بریتانیا منتشر گردیده ، تصریح شده ، ” مدرک قطعی تا این تاریخ مبنی بر سوء بودن اثر امواج WiFi شبکه های بیسیم روی سلامت عمومی انسان مشاهده نشده است.

همچنین در سال 2011 انجمن ” آژانس بین المللی تحقیقات سرطان ” امواج رادیویی را درکنار قهوه ، در گروه ” شاید سرطانزا ” طبقه بندی نمود که نشان دهنده این است که همان مقدار که شاید نوشیدن قهوه ریسک ابتلا به سرطان را افزایش دهد ، امواج WiFi نیز مضر هستند. با مطالعه این تحقیقات ، به نظر می رسد بسیاری از شایعاتی که در فضای مجازی در مورد مضر بودن ، شبکه های WiFi منتشر می گردد ، اگر در آنها اغراض سیاسی یا تجاری نباشد ، ناشی از تراوشات ذهن های بیماری است که با انتشار یک شایعه ، تنها به دنبال تشویش اذهان جامعه هستند و بی اطلاعی از واقعیت ، ریختن آب به آسیاب آنهاست.

 

 

 

 

 

منابع:

1-Electromagnetic fields (EMF). World Health Organization. Retrieved 2008-01-22. “Electromagnetic fields of all frequencies represent one of the most common and fastest growing environmental influences, about which anxiety and speculation are spreading. All populations are now exposed to varying degrees of EMF, and the levels will continue to increase as technology advances.

2-WiFi Summary. Health Protection Agency. Retrieved 2010-01-09.

3-IARC classifies radio frequency electromagnetic fields as possibly carcinogenic to humans” (PDF). World Health Organization press release N° 208 (Press release). International Agency for Research on Cancer. 2011-05-31. Retrieved 2011-06-02.

 

Brent Urban Womens Jersey